Čím větší fotka, tím lépe!

No dobrá, uznávám, že ne každému se fotky přes celou stránku líbí, ale mě tedy ano. Když se mi nějaká fotka povede, nebo je spojená s nějakým důležitým momentem, který chci zaznamenat, vyhradím jí v albu celou stránku (nebo aspoň půl).

V Mém prvním albu, jsem celostránkové fotky použila pro oddělení jednotlivých měsíců synova prvního roku života

album 2012-2014 (2)

A teď jak na to. Je několik možností:

  1. Nechat si vyvolat fotku 30x30cm a pak rozřezat
  2. Rozdělit fotku na dvě pomocí speciálního programu a vytisknout si doma na 2 papíry A4 (nepředpokládám, že má někdo doma tiskárnu velikosti  A3, ale pokud ano, nemusí nic rozdělovat a tiskne rovnou)
  3. Rozdělit fotku na několik menších (10cm x 15cm) pomocí speciálního programu a vytisknout si je doma nebo ve fotosběrně

ad 1:

Nejjednodušší na přípravu, ale musíme čekat až nám fotka přijde. Netrpěliví přejdou k bodu 2 a 3.
Možností kde nechat vyvolat je spousta, já jsem si poprvé nechala dělat u tiskarik.cz kvůli nízké ceně a už jsem tam zůstala.

ad 2:

Takhle jsem tiskla všechny velké fotky v prvním albu. Pomocí programu PosteRazor (volně ke stažení), jsem fotku 30x30cm rozdělila na velikost 2 stránek A4 a vytiskla doma. Poté rozřezala na řezačce na 9 čtverců 10x10cm

 

ad 3:

Podobné kroku 2. Pokud chceme rozdělit na čtverce, jde to udělat i v Picase, ketrou spoustu z vás už používá.

Je potřeba vybranou fotku oříznout na čtverec a poté v horním menu VYTVOŘIT a VYTVOŘIT PLAKÁT a tam vybereme buď 200% (rozdělí fotku na 4 čtverce) nebo 300% (rozdělí na 9 čtverců) a je hotovo.

Pokud ale nemáte čtvercové kapsy a chcete fotku rozdělit např. do kapes DESIGNU A, tak tady přichází na řadu program PosteRazor.

 

Ukážeme si tedy, jak rozdělit fotku 30 x 30cm na 6 menších fotek 10 x 15cm a vytisknout doma (nebo ve fotosběrně).

 

Po stažení a instalaci programu PosteRazor to vypadá takto:

1

Klikněte na ikonku žluté složky a nahrajte vaši fotku (oříznutou do čtverce).

V druhém okně zvolit CUSTOM formát papíru a zadat velikost papíru na jakou budu tisknout. V mém případě 10cm x 15cm. Okraje (borders) budou 0.

2

Třetí okno určuje šíři přesahu u jednotlivých fotek (kdyby jste je např. slepovaly do velkého plakátu). My ponecháme 0.

3

 

 

Předposlední okno nám ukáže na kolik stránek (fotek 10 x 15cm) bude fotka rozdělená. Vidíme tedy, že na šířku na 2 a na výšku na 3. To je přesně jak potřebujeme, takže jdeme dál.

4

V posledním okně jen určíme, kam se má fotka uložit a program ji tam uloží v PDF formátu, rozřezanou na 6 dílů. A pak jen stačí vytisknout. Je potřeba, aby vaše tiskárna uměla bezokrajový tisk. Doporučuji napřed zkusit vytisknout jednu stránku na obyčejný papír v režimu koncept, ať neplýtváte barvami a fotopapírem.

5

 

Takhle to vypadá po vytisknutí. Teď už jen rozříznout prostřední dvě fotky vždy na půl a zastrkat do kapes. Hotovo!

IMG_5031 copy

IMG_5032 copy

Článek byl napsaný a publikovaný na blogu Papero amo v Lednu 2016.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *