JAK NA VELKÉ FOTKY V ALBU

Čím větší fotka, tím lépe!

No dobrá, uznávám, že ne každému se fotky přes celou stránku líbí, ale mě tedy ano. Když se mi nějaká fotka povede, nebo je spojená s nějakým důležitým momentem, který chci zaznamenat, vyhradím jí v albu celou stránku (nebo aspoň půl).

V Mém prvním albu, jsem celostránkové fotky použila pro oddělení jednotlivých měsíců synova prvního roku života

album 2012-2014 (2)

A teď jak na to. Je několik možností:

  1. Nechat si vyvolat fotku 30x30cm a pak rozřezat
  2. Rozdělit fotku na dvě pomocí speciálního programu a vytisknout si doma na 2 papíry A4 (nepředpokládám, že má někdo doma tiskárnu velikosti  A3, ale pokud ano, nemusí nic rozdělovat a tiskne rovnou)
  3. Rozdělit fotku na několik menších (10cm x 15cm) pomocí speciálního programu a vytisknout si je doma nebo ve fotosběrně

ad 1:

Nejjednodušší na přípravu, ale musíme čekat až nám fotka přijde. Netrpěliví přejdou k bodu 2 a 3.
Možností kde nechat vyvolat je spousta, já jsem si poprvé nechala dělat u tiskarik.cz kvůli nízké ceně a už jsem tam zůstala.

ad 2:

Takhle jsem tiskla všechny velké fotky v prvním albu. Pomocí programu PosteRazor (volně ke stažení), jsem fotku 30x30cm rozdělila na velikost 2 stránek A4 a vytiskla doma. Poté rozřezala na řezačce na 9 čtverců 10x10cm

 

ad 3:

Podobné kroku 2. Pokud chceme rozdělit na čtverce, jde to udělat i v Picase, ketrou spoustu z vás už používá.

Je potřeba vybranou fotku oříznout na čtverec a poté v horním menu VYTVOŘIT a VYTVOŘIT PLAKÁT a tam vybereme buď 200% (rozdělí fotku na 4 čtverce) nebo 300% (rozdělí na 9 čtverců) a je hotovo.

Pokud ale nemáte čtvercové kapsy a chcete fotku rozdělit např. do kapes DESIGNU A, tak tady přichází na řadu program PosteRazor.

 

Ukážeme si tedy, jak rozdělit fotku 30 x 30cm na 6 menších fotek 10 x 15cm a vytisknout doma (nebo ve fotosběrně).

 

Po stažení a instalaci programu PosteRazor to vypadá takto:

1

Klikněte na ikonku žluté složky a nahrajte vaši fotku (oříznutou do čtverce).

V druhém okně zvolit CUSTOM formát papíru a zadat velikost papíru na jakou budu tisknout. V mém případě 10cm x 15cm. Okraje (borders) budou 0.

2

Třetí okno určuje šíři přesahu u jednotlivých fotek (kdyby jste je např. slepovaly do velkého plakátu). My ponecháme 0.

3

 

 

Předposlední okno nám ukáže na kolik stránek (fotek 10 x 15cm) bude fotka rozdělená. Vidíme tedy, že na šířku na 2 a na výšku na 3. To je přesně jak potřebujeme, takže jdeme dál.

4

V posledním okně jen určíme, kam se má fotka uložit a program ji tam uloží v PDF formátu, rozřezanou na 6 dílů. A pak jen stačí vytisknout. Je potřeba, aby vaše tiskárna uměla bezokrajový tisk. Doporučuji napřed zkusit vytisknout jednu stránku na obyčejný papír v režimu koncept, ať neplýtváte barvami a fotopapírem.

5

 

Takhle to vypadá po vytisknutí. Teď už jen rozříznout prostřední dvě fotky vždy na půl a zastrkat do kapes. Hotovo!

IMG_5031 copy

IMG_5032 copy

Článek byl napsaný a publikovaný na blogu Papero amo v Lednu 2016.

 

Lucie Šindelková

Miluju Project Life! Nejvíce snad pro jeho variabilitu. Může být minimalistický jen s fotkami, nebo plný ozdob a blbůstek. Je to na každé z nás. Je to obraz našeho života. Ty pomíjivé každodenní okamžiky můžeme uchovat a připomínat si je i po letech.

Comments

    Add comment

    * Do not forget mandatory fields.